Irak'a Seramik İhracatı

Irak'a Mobilya, SERAMİK ve Tekstil Ürünleri İhracatı Yapan Firmalara Müjde


Irak'a Mobilya, SERAMİK ve Tekstil Ürünleri İhracatı Yapan Firmalara Müjde

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak'ın yapacağı İthalat Öncesi Gözetim, Test ve Sertifikasyon Programı kapsamındaki mobilya, seramik ve tekstil ürünleri için uygulamanın 1 Ocak 2013 tarihine ertelendiğini bildirdi.
Bakan Çağlayan, Irak'a mobilya, seramik ve tekstil ürünleri ihracatı yapan firmalara müjde verdi. Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak yaptıkları girişimlerin sonuç verdiğini ve uygulamanın ertelenmesi kararının gümrüklere bildirildiğini ifade etti.
İhracatın artması ve ihracatın önündeki engellerin kaldırılması için gece gündüz demeden çaba harcadıklarını belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
''Irak'a ihracatımızda ciddi bir sorun yaşanmaması için Bakanlığımızca her türlü önlem alınmakta ve gerekli girişimler yapılmaktadır. Bu çerçevede, daha önce 1 Temmuz 2012 tarihinde başlatılan Gıda Ürünleri İthalatında Denetim Uygulaması, Bakanlığımızca yapılan girişimler sonucu 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelenmişti. Test ve Sertifikasyon Programı (ICIGI) kapsamı dışında bırakılan ürünlerden bazıları, (mobilya, seramik, tekstil vb. dahil) 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Irak'ın yapacağı İthalat Öncesi Gözetim, Test ve Sertifikasyon Programı (ICIGI) kapsamına dahil edilmiş ve SGS veya Bureau Veritas şirketleri tarafından Uygunluk Belgesi (CoC) düzenlenmesi şartı getirilmişti.
Bunun üzerine girişimlerimiz sonucu, uygulama önce tümüyle 1 Ekim 2012 tarihine kadar ertelenmiş ve bu zaman içerisinde de mobilyalar için uygulama süresinin 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelenmesi sağlanmıştı. Bu defa, sürdürülen girişimlerimiz sonucunda seramik karoları ve tekstil ürünlerinde de uygulama 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelendi. Mobilyalar da dahil olmak üzere denetim uygulaması ertelenen ürünlerde Irak'a ihracatımız yılın 8 ayında yaklaşık 290 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın yıl sonu itibariyle 450 milyon dolara ulaşması beklenmektedir.''
-Irak'ın iki numaralı ihracat partnerimiz olması beklenmektedir''-
Irak'ın, Türkiye'nin ihracatında en önemli pazarlardan biri olduğunun altını çizen Çağlayan, bu yılın Ocak-Ağustos dönemi TÜİK istatistiklerine göre Irak'a ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 6,8 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti.
Bakan Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:
''İhracatımızın yıl sonunda 11,5 milyar doları aşması ve Irak'ın iki numaralı ihracat partnerimiz olması beklenmektedir. İhracatımızda önemli yer tutan Irak pazarında sıkıntı yaşanmamasını teminen çalışmalar devam etmekte olup, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nce 2013 yılında başlatılması öngörülen uygulamalara ilişkin gerekli tüm tedbirler alınacak ve ihracatçılara duyurulacaktır.''

                                                                                                                                                                                                                                                                                           T.C. Ekonomi Bakanlığı
                                                                                                                                                                                                                                                                                           İhracat Genel Müdürlüğü

Haberler

GKP Boya , Kütahya Gündem'de
GKP Boya , Uşak Olay'da
GKP Boya , Haber 11 'de
Seramik Sektöründe Enerji
İstatistiki Veriler
ft_logo