İstatistiki Veriler

Seramik sektörü kapasitesini artırmak için kolları sıvadı!

Seramik sektörü kapasitesini artırmak için kolları sıvadı!

 

Dünya seramik ticaretinden aldığı payı artırmaya odaklanan sektör, bu yıl itibarıyla kapasite kullanım oranını da yükseltmek istiyor

 

Dünya seramik ticaretinden aldığı payı artırmaya odaklanan sektör, bu yıl itibarıyla kapasite kullanım oranını da yükseltmek istiyor. Sektörün 2011 yılında yüzde 60'lık kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken uzmanlar, inşaat sektörünün büyüme eğilimine girmesi ve konut yapımının artmasının etkisiyle bu oranı yüzde 70 seviyesine çıkarma hedefine odaklanmış durumda

İnşaat malzemeleri alanının en önemli kolları arasında gösterilen seramik sektörü, bu yıl itibarıyla pazarda önemli oranda büyüme bekliyor. Türkiye seramik sektörü, 2010 yılında krizin etkilerinden sıyrılarak, büyüme beklentisine giren inşaat sektörü, artan konut talebi ve ihraç pazarlarında yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle bu yıl dahil olmak üzere üç yıl boyunca satışların artacağı fikrinde birleşiyor. Sektörde durgunluk dönemlerinin ardından satışların artış kaydettiği sezonların bulunduğunu bildiren uzmanlar, bu yıl itibarıyla sözü edilen sezonun başladığını aktarıyor.

Türkiye seramik sektörünün kullandığı teknoloji, Ar-Ge yapma kabiliyeti, tasarım ve inovasyon noktasında gösterdiği başarıyla ihraç pazarlarında da kendini kabul ettirdiğine dikkat çeken uzmanlar, hedef pazarlar arasında gösterilen AB ülkelerinde de Türk seramiğine duyulan ilginin artmasının satışları artıracağı değerlendirmesini yapıyor.

Türkiye Seramik Federasyonunu'ndan edinilen bilgilere göre, sektör 2011 yılı itibarıyla 3 milyar dolarlık üretim değeriyle karo üretiminde dünya genelinde dokuzuncu, ihracatta ise dördüncü sırada bulunuyor. Sektör 2011 yılında 413 milyon metrekarelik seramik karo üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen 260 milyon metrekare seramik karo imal etti. Bu rakam bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artış kaydetti. İç piyasa satışları 165 milyon metrekare olarak bir önceki yıldan yüzde 11 oranında daha fazla gerçekleşirken, ihracat geçen yıla göre bir miktar azalma kaydetti. 2011 yılı itibarıyla sektör üretiminin yüzde 33.6'sı ihracata kanalize edildi. Bu oran 2010 yılında yüzde 34.3 olmuştu. 2011 yılı üretim rakamlarıyla sektör 413 milyon metrekarelik kapasitenin yüzde 63'lük kısmını kullandı.

İhracatın değer bazında 2011 yılında yaklaşık 900 milyon doları bulduğunu ve bu yıl rakamın yüzde 10-15 aralığında artacağını öngören uzmanlara göre, yeni pazarlar bu hedefi destekleyecek nitelikte. Sektör şu anda en çok ihracatı İsrail, İngiltere, Almanya, Irak, Gürcistan, Kanada, Fransa ve Romanya'ya yapıyor. Yine Türkiye inşaat sektörünün bu yıl içinde yaklaşık olarak yüzde 10 büyüme hedefi belirlemesi ve artan konut yapımı ile sektör, kapasite kullanım oranını yüzde 70'lere çıkartmak istiyor.

Kaynak : emlaktasondakika.com

Haberler

GKP Boya , Kütahya Gündem'de
GKP Boya , Uşak Olay'da
GKP Boya , Haber 11 'de
Seramik Sektöründe Enerji
İstatistiki Veriler
ft_logo