Seramik Sektöründe Enerji

Seramik sektörü enerjiye her yıl 750 milyon TL ödüyor

Seramik sektörü enerjiye her yıl 750 milyon TL ödüyor

Seramik sektörünün üretim prosesi içindeki pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı enerji yoğun bir sektör olduğunu belirten Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu, sektörün enerjiye ödediği bedelin yılda KDV hariç 750 milyon TL’yi aştığını söylüyor.


tsf.jpg

Türkiye seramik sektörü 2 milyar doları aşan ciro büyüklüğü ve 1 milyar dolara ulaşan ihracatıyla dünya üreticileri arasında üretimde 9. ve ihracatta 4. sırada yer alıyor. Kaplama malzemelerinde 400 milyon metrekareyi aşan kurulu kapasiteye, seramik sağlık gereçlerinde 22 milyon adet kurulu kapasiteye sahip olan seramik sanayi, aynı zamanda enerji tüketimi en yoğun sektörlerin başında geliyor.

Enerjinin ciro üzerindeki payı yüzde 20

Sektörün mineralojik proses kullanan, taş ve toprağa dayalı bir sanayi kolu olduğu için üretim sırasında yoğun enerji kullanıldığını belirten Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu, nakliyede harcanan enerji de dahil edildiğinde enerji maliyetinin üretilen malın maliyeti içindeki payının %35-40’a yaklaştığını söylüyor.

Enerji tüketiminde daha çok doğalgazın tercih edildiğini dile getiren Saatçioğlu, “Sanayimiz seramik ve porselen, sofra ve süs eşyaları ile birlikte yılda 880 milyon metreküp doğalgaz tüketimi ile sanayide kullanılan gaz tüketiminde 'in üzerinde paya sahiptir. Ayrıca seramik sektörü refrakter sektörü ile birlikte 1,15 milyar kW elektrik enerjisi tüketmektedir. Sektörün enerjiye ödediği bedel bir yıl içerisinde KDV hariç 750 milyon TL’yi aşmaktadır ki bunun da ciro üzerindeki payı %20’yi bulmaktadır” diyor.

Sektör kendi enerjisini üretmeye yöneliyor

Saatçioğlu, enerji fiyatının, kalitesinin ve temin edilebilirliğinin sektör için çok önemli olduğunun altını çizerek şunları aktarıyor: “Bu sebeple sektör enerjinin verimli kullanılmasına gayret göstermektedir. Bir kilo ürün üretmek için harcadığı enerji miktarını düşürerek enerji yoğunluğunu azaltmak için gereken çalışmaları yapmaktadır. Enerji verimli motorlar, fırınlar, presler kullanmakta ve proseste kullanılan enerjiyi azaltmaktadır. Ayrıca birçok tesis, kojenerasyon yolu ile hem enerji ve hem de ısı üretmek suretiyle enerji maliyetini hafifletmektedir.”

Ürettiğinin yarısını ihraç ediyor

Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu’nun verdiği bilgilere göre Türkiye seramik sektörü ürettiğinin yarısını ihraç ediyor. Katma değeri %90’lara varan yükseklikte bir sanayi kolu olan sektörün, kaplama malzemeleri alanındaki ihracatı 90 milyon metrekareye ulaştı. Sağlık gereçlerinde ise 8 milyon adet ihracat yapıldı. “Sağlık gereçlerinde çok uluslu şirketlerin dünya üzerinde çeşitli ülkelerde kurulmuş olan tesisleri bulunduğundan ülke olarak Türkiye'yi dünya üzerinde sıralamak doğru olmayacaktır” diyen Saatçioğlu, Türkiye seramik sektörünün dünyada %6 gibi çok önemli bir payı olduğunu, Avrupa'da ise üretim ve ihracatta birinci sırada yer aldığını söylüyor. Saatçioğlu, sektörün bu yıl da büyümesini sürdüreceğini sözlerine ekliyor.


Kaynak : Enerji Dergisi

Haberler

GKP Boya , Kütahya Gündem'de
GKP Boya , Uşak Olay'da
GKP Boya , Haber 11 'de
Seramik Sektöründe Enerji
İstatistiki Veriler
ft_logo