GKP Boya , Haber 11 'de

GKP Boya Patronu Sn.Adnan Çiftçi'nin Haber 11'e verdiği röportaj

BİLECİK, SERAMİK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN OLACAK

      Bilecik, seramik üretiminin önemli merkezlerinden birisi. Türkiye’nin ünlü seramikçilerinin üretim yaptığı Bilecik, sektör temsilcileri tarafından da kabul görüyor.
      Türkiye’nin ilk ve tek yerli Pigment üreticisi olan GKP’nin patronu Adnan Çifti, Bilecik’in seramik sektöründeki kümelenmenin en önemli aktörlerinden birisi olacağını dile getirdi. Çiftçi, sektörün dünya ile yarışır hale geldiğini de kaydederek, yerli tedarikçi firmaların da sektöre ağırlığını koyup sektörde ithalatı azalttıklarını söyledi.
      Kendilerinin de bu anlamda önemli bir adım attığını ve sektörün dışa bağımlılığını azaltmak için önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Çiftçi, sektörün dışa bağımlılığının daha da azalması gerektiğini ifade etti.
      Çiftçi, konuya ilişkin verdiği röportajda şunları anlattı:
      •Adnan Bey GKP Boya’nın kuruluş hikâyesini anlatır mısınız?
      -Tabi ki. Ülkemiz Seramik sektöründe dünyada çok iyi bir konumda fakat hemen her şeyde olduğu gibi bu sektörde de maalesef dışa bağımlılık mevcut. Aslında çıkış noktamız tam da burası. Seramik sektöründe kullanılan pigmentlerin tamamı yurt dışından ithal edilmekteydi ve biz bu işin ülkemizde kaliteli bir şekilde yapılabileceğini düşündük,kararımızı verdik.2000 yılından bu yana Seramik Pigmenti üretmekteyiz.
      •Üretiminiz Seramik Pigmenti ile sınırlı mı?
      -Değil tabi ki. Cam Boyası, Çini Boyası, Transparan ve Renkli Sırlar üretimlerimiz de mevcut. Artı parantez şunu ekliyeyim Seramik Sektörünün , Transparan, Mat, Opak, Renkli Vetrozalar, Fritler , Medyumlar vb. birçok ihtiyacını müşterilerimiz için tedarik etmekte ve stoğumuzda bulundurmaktayız.
      •Seramik fabrikaları neden sizi ve  ürünlerinizi tercih etmeli. Şöyle düşünün benim bir Seramik fabrikam var ve boya ihtiyacım var. Neden sizden alayım.
      -Öncelikli tercih edilme sebebimiz Kalitemiz. Biz kalitemize çok güveniyoruz. Sonraki sebeplerden bir kısmını şöyle sıralayabiliriz. Türkiye’nin Tek Pigment üreticisiyiz % 100 yerliyiz. Bütün müşterilerimize bir telefon kadar yakınız, teknik servis ekibimiz en fazla 6 saat mesafede. Müşterilerimiz yurt dışından mal getirdiklerinde 3 ton-5 ton getirtmek durumunda kalıyorlar ve bazen bu getirilen boyaların renk tonları önceki partide gelenlere uymuyor ve bu malların iadesi de çoğu zaman mümkün olmuyor gereksiz stok oluşturuyor, fakat biz hep aynı kaliteyi koruyor ve müşterilerimiz için stok bulunduruyoruz, bizden her zaman aynı kaliteyi dileyen 25 kg - 100 kg- 500 kg , dileyen 50000 kg, dileyen daha fazla veya daha az tedarik edebiliyor. Bütün renkler tonlarıyla mevcut olup olmayan renk tonları için, müşteri odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Müşteri ben bu rengi istiyorum dediğinde ,deneyimli laboratuar elemanlarımız hemen çalışmaya başlıyor ve aynı rengi müşterimize çok kısa bir sürede sunabiliyoruz.       Gerektiğinde yerinde çalışmalarla müşterilerimizin isteklerine karşılık veriyoruz.
      •Sektörde kendinizi nerde görüyorsunuz? Pazar payınız nedir ve hangi bölgelere hitap ediyorsunuz?
      -Sektördeki fabrikaların ilgisi bizi mutlu ediyor, biz de bu ilgiye layık olmaya çalışıyoruz. Sektördeki Pazar payımız % 15 civarında fakat bu payı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye’de hemen her bölgeye satışımız mevcut.
      •Yurt Dışı satışlarınız oluyor mu?
      -Evet, Yurt Dışı satışlarımız oluyor fakat şu an için istediğimiz boyutlarda değil, ihracatımızı artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında.
      •Hedeflerden bahsetmişken, firmanızın kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini anlatabilir misiniz?
      -Biraz önce söylediğim gibi ihracatı artırmak öncelikli kısa vadeli hedeflerimiz arasında. Bir yandan ihracata yönelirken Türkiye’deki Pazar payımızı artırmak ve yerimizi sağlamlaştırmak kısa vadeli hedeflerimiz arasında sayılabilir. Orta vadede tüm sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilecek büyük ve modern tesisimizi inşa etmek ve faaliyetlerimize orda devam etmek, yeni nesil ürünler geliştirmek ve özellikle Dijital Baskı Mürekkebi (ink.) üretimine başlayarak sektöre katkı sağlamak denebilir. Uzun vadede ise, tam anlamıyla kurumsallaşmış, sektörde Türkiye’de ve dünyada ilk akla gelen firmaların içerisinde olmak, ülkemizi her platformda başarıyla temsil etmek denebilir.
      •Peki, Adnan Bey bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz birşey, vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
      -Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Pigment üreticisi olan firmamıza sektördeki bütün firmaların desteğini bekliyoruz. Biz sizlerle varız. Pigmente imzamızı attık, bu yolda kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz. Saygılarımla…


Habere ulaşmak için tıklayınız...

Haberler

GKP Boya , Kütahya Gündem'de
GKP Boya , Uşak Olay'da
GKP Boya , Haber 11 'de
Seramik Sektöründe Enerji
İstatistiki Veriler
ft_logo