Menü

Sırlardijital katalag

Seramiksır

Firmamız, endüstriyel ve hobi amaçlı kullanımlar için; Transparan Sırlar, Opak Sırlar, Mat Sırlar, Artistik Sırlar, Yüksek Dereceli Sırlar, Raku Sırlar ve Çini Sırları olmak üzere 7 grupta sır üretimi yapmaktadır. Sırlarımız, yüksek yoğunluğa sahip olup; pistole, daldırma, akıtma ya da fırça ile uygulama yöntemleri için uygundur. Hobi grupları için sırlarımız sıvı olarak, endüstriyel gruplarımız için çamur kıvamında, kompoze ya da toz olarak sevk edilebilmektedir. Kompoze olarak sevk ettiğimiz sırlarımızın alümina bilyalı değirmenlerde öğütülüp uygun yoğunluk ve bomede kullanılması gerekir. Çamur kıvamında sevk ettiğimiz sırlarımıza uygun miktarda su ilave edilerek, yoğunluk ayarlanmalı ve sır uygulaması o şekilde yapılmalıdır. Değirmene ihtiyaç yoktur. Toz olarak sevk ettiğimiz sırlarımıza uygun miktarda su ilave edilerek, yoğunluk ayarlanmalı ve sır uygulaması o şekilde yapılmalıdır. Değirmene ihtiyaç yoktur. Fırça ile uygulamalarda en az iki kat sırın seramik yüzeye aktarılması tavsiye edilir. Yoğun kıvamdaki sırlarımıza su ilave ederek kıvamını ayarlayıp fırça ile uygulama yapabilirsiniz. Pistole, daldırma ya da akıtma şeklindeki uygulamalarda, %5-10 su ilave ederek sırın yoğunluğunu düşürmeniz gerekir. Sırların uygulama yöntemine karar verildiğinde, yoğunluk ve uygulama miktarı her bir yöntem için dikkatlice ayarlanmalıdır. Sırlarımızın, uygulama öncesinde kap içerisinde homojen bir şekilde dağıldığından emin olmak gerekir. Pişirim sıcaklığı fırının her yerinde eşit olmalıdır. Asıl ürün pişirimi öncesinde deneme plakalarıyla sonuçları görmek ve sırı tanımak, en iyi neticeyi almanızda faydalı olacaktır. Sırlarımızı oda sıcaklığında saklamanız önerilir. Kullanım sonrasında kapağın açık kalması, kap içerisindeki suyun buharlaşmasına neden olacak, zamanla sırın kurumasına sebebiyet verecektir. Kullanmadığınız ambalajların kapağını sıkıca kapatınız.

Sır Çeşitleri

Transparan

Transparan sırlarımız; ışığı geçiren, örtücülüğü az olan sır çeşitlerimizdendir. Daldırma, püskürtme, akıtma ve fırça ile uygulama yapılabilmektedir. Geniş bir renk paletine sahip bu sırlarımız, 1040 – 1060 °C arasında pişirim sıcaklığına uygundur. Bu sır grubumuz gıda ile temas eden yüzeylerde kullanım için uygundur

Opak

Opak sırlarımız; örtücülüğü olan sır grubumuzda olup, pastel tonlar vermektedir. Daldırma, püskürtme, akıtma ve fırça ile uygulama yapılabilmektedir. Geniş bir renk paletine sahip bu sırlarımız, 1040 – 1060 °C arasında pişirim sıcaklığına uygundur. Bu sır grubumuz gıda ile temas eden yüzeylerde kullanım için uygundur.

Mat

Mat sırlarımız; yüzey olarak ipeksi saten görünüşe sahiptir. Tavsiye ettiğimiz pişirim sıcaklık aralığı 1040 – 1060 °C’dir. Ürün pişirimi öncesinde deneme plakalarıyla sonuçları görmek ve sırı tanımak, en iyi neticeyi almanızda faydalı olacaktır. Bu sır grubumuz gıda ile temas için uygundur.

Artistik

Artistik sırlarımız temmoku, aventurin, bortülü, glimmer vb. sır çeşitlerimizin olduğu sır grubumuzdur. Daldırma, püskürtme ve fırça ile uygulama yapılabilmektedir. Fırın rejimi ve stabilitesinin renklere etkisi vardır.Artistik sırlarda, her sırın özelliği farklıdır. Kullanılan bazı hammaddelerden dolayı, sırlarımızda gıda ile temasa uygun olmayan çeşitler de vardır.

Raku

Raku pişirim tekniği uygulanmıştır. Raku pişirme tekniğinde; Pişirilen parça yaklaşık 900-950 °C ‘de çıkarılarak, talaş dolu kaba konulup üzeri kapatılır. Böylelikle indirgen bir ortam oluşturulmuş olur. Ve üründe artistik görüntüler ortaya çıkar. Raku sırlarımız için tavsiye ettiğimiz sıcaklık; 900 °C ‘dir.

Çini

Çini bünyelerde uygulamak gerekir. Bu grup sırlarımızda gıdaya uygun olan ve olmayan sırlar mevcuttur. Gıda ile temas için uygun olup olmadığını online alışveriş sitemizden ve kataloğumuzdan öğrenebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz pişirim sıcaklık aralığı 930 – 980 °C’dir.

Yüksek Dereceli

Yüzey görünümünde artistik etkiler olmaktadır. Gıda ile temas için uygun olup olmadığını online alışveriş sitemizden ve kataloğumuzdan öğrenebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz pişirim sıcaklık aralığı 1210 – 1230 °C’dir. Stoneware çamur, porselen çamurda kullanabilirsiniz.